MÁME NOVÉ STRÁNKY!

 ZDE (kompletní informace naleznete už pouze na nových stránkách)

 

Proč chtít kotě s ''PP'' ?

Pokud si plánujete koupit sibiřské koťátko, nejspíš jste se pro toto plemeno rozhodli ze stejného důvodu jako já. Kvůli skvělé povaze sibiřských koček a kvůli jejich úžasnému vzhledu. Kotě bez PP sice koupíte o něco levněji, ale nikdy nemáte jistotu, že jde skutečně o sibiřku a tedy i její povahu. U malých koťátek těžko poznáte i to, zda vůbec zůstane kočička dlouhosrstá a sibiřce podobná.

(Na fotkách je kotě, kde ani jeden z rodičů není sibiřka, ani jeden není dlouhosrstá kočka.)

Množitelé bez PP koťátka často prodávají ve velmi raném věku často pouze částečně vakcinované (druhé přeočkování je velmi důležité) - samozřejmě proto, aby je kotě stálo co nejméně. Kotě by nemělo odcházet od matky dříve než ve 13. týdnu, kdy je již opravdu plně socializované, zvyklé na člověka a hlavně je již plně vakcinované a odčervené!!! Další výhodou chovu s PP je, že rodiče koťátek bývají testováni na závažné smrtelné infekční a genetické kočičí nemoci (do těchto testů množitelé rozhodně neinvestují a nebo Vám je neukáží, protože si to jen napsali do inzerátu).

Jedná-li se o případ, že je kotě po rodičích s PP bez PP, měli byste se zarazit (náklady na rodokmen jsou cca 150,-/kotě). Chovné kočky od roku 2013 ani nemusí absolvovat výstavu, jak se mnoho množitelů vymlouvá, že kočku nechtějí tahat po výstavách. Koťata mohou být po rodičích s genetickou nebo exteriérovou vadou, která je vyřadila z chovu koťat s PP. Nebo jsou to kočky z vrhu, který je nad počet povolených chovatelským řádem (jedná se o týrání kočky častými vrhy) . Chovatelský řád také zavazuje každého chovatele k povinnému očkování koček i koťat, dodržování práv zvířat... Málokterý ‘‘křížitel‘‘ je ochoten investovat do očkování všech koťat z vrhu a nikdo ho nenutí dodržovat žádná pravidla.

Ve finále můžete zjistit, že co jste ušetřili na pořizovací ceně koťátka bez PP, nakonec zaplatíte při návštěvách u veterináře nebo za speciální péči, kterou bude koťátko potřebovat. Kočička s Vámi může vydržet i 18 let a pořizovací cena je minimum toho, co za celý život kočky budete muset zaplatit.

Bohužel i já jsem již zjistila, že se něco takového opravdu může stát. Když jsem sháněla koťátko, přišlo mi zcela zbytečné kupovat kotě s PP. Koťátko jsem měla zamluvené od jeho narození a netrpělivě jsem čekala, až už bude moci od mámy k nám domů. Pravidelně jsem se na koťátko jezdila dívat, bohužel koťátko bylo z nepapírového vrhu a tudíž neočkované. Týden před převzetím koťátko onemocnělo panleukopenií a umřelo. Předtím ale ještě podstoupilo velmi nákladnou péči (kapačky,...) na záchranu :(

Pokud si nemůžete dovolit kotě s PP, kde máte zajištěno, že budete mít doma 100% sibiřku, tak prosím věnujte domov kočičce z útulku. I v útulku mají mnoho krásných koťátek (i dlouhosrstých), která budou vděčná za každé pohlazení, lásku a vlídný domov. Uděláte dobrý skutek a zároveň nebudete podporovat množitele koček bez PP, kteří na kočkách jen vydělávají.

Více informací o tom, zda si vybrat kotě s PP či bez - zde.

 

(Na fotkách je naše kočička Borůvka, které bohužel osud nachystal jen krátký život. Jedná se o vesnické kotě, které bůhví po kom zdědilo dlouhosrstost. Ani jeden z rodičů NENÍ sibiřka či jiná čistokrevná kočka. Zde uvedené fotky slouží jako ilustrační obrázky, že ne každé dlouhosrsté kotě je sibiřka :)